sábado, 27 de enero de 2018

Nominaciones a los premios Óscar® 2018, 90ª edición

NOMINACIONES POR CATEGORÍA
90ª CEREMONIA DEL ÓSCAR® *
(* Los títulos en Español corresponden a México)
NOMINATIONS BY CATEGORY - 90TH AWARDS


MEJOR PELÍCULA DEL AÑO / Best motion picture of the year
"Call Me by Your Name" (Llámame por tu nombre)
"Darkest Hour" (Las Horas Más Oscuras)
"Dunkirk" (Dunkerque)
"Get Out" (¡Huye!)
"Lady Bird" (Lady Bird)
"Phantom Thread" (El Hilo Fantasma)
"The Post" (The Post: Los Oscuros Secretos del Pentágono)
"The Shape of Water" (La Forma del agua)
"Three Billboards outside Ebbing, Missouri" (Tres Anuncios por un Crimen)

DIRECCIÓN / Achievement in directing
"Dunkirk" (Dunkerque) Christopher Nolan
"Get Out" (¡Huye!) Jordan Peele
"Lady Bird" (Lady Bird) Greta Gerwig
"Phantom Thread" (El Hilo Fantasma) Paul Thomas Anderson
"The Shape of Water" (La Forma del agua) Guillermo del Toro

ACTOR / Performance by an actor in a leading role
Timothée Chalamet en “Call Me by Your Name” (Llámame por tu nombre)
Daniel Day-Lewis en “Phantom Thread” (El Hilo Fantasma)
Daniel Kaluuya en “Get Out” (¡Huye!)
Gary Oldman en “Darkest Hour” (Las Horas Más Oscuras)
Denzel Washington en "Roman J. Israel, Esq." (Aún sin título en México)

ACTOR DE REPARTO / Performance by an actor in a supporting role
Willem Dafoe en "The Florida Project" (Proyecto Florida)
Woody Harrelson en "Three Billboards outside Ebbing, Missouri" (Tres Anuncios por un Crimen)
Richard Jenkins en "The Shape of Water" (La Forma del agua)
Christopher Plummer en "All the Money in the World" (Todo el Dinero del Mundo)
Sam Rockwell en "Three Billboards outside Ebbing, Missouri" (Tres Anuncios por un Crimen)

ACTRIZ / Performance by an actress in a leading role
Sally Hawkins en "The Shape of Water" (La Forma del agua)
Frances McDormand en "Three Billboards outside Ebbing, Missouri" (Tres Anuncios por un Crimen)
Margot Robbie en "I, Tonya" (Yo, Tonya)
Saoirse Ronan en "Lady Bird" (Lady Bird)
Meryl Streep en "The Post" (The Post: Los Oscuros Secretos del Pentágono)

ACTRIZ DE REPARTO / Performance by an actress in a supporting role
Mary J. Blige en "Mudbound" (Mudbound: El Color de la Guerra)
Allison Janney en "I, Tonya" (Yo, Tonya)
Lesley Manville en "Phantom Thread" (El Hilo Fantasma)
Laurie Metcalf en "Lady Bird" (Lady Bird)
Octavia Spencer en "The Shape of Water" (La Forma del agua)

MEJOR PELÍCULA ANIMADA / Best animated feature film of the year
"The Boss Baby" (Un jefe en pañales)
"The Breadwinner" (Aún sin título en México)
"Coco" (Coco)
"Ferdinand" (Olé, el viaje de Ferdinand)
"Loving Vincent" (Cartas de Van Gogh)

MEJOR PELÍCULA EN LENGUA EXTRANJERA / Best foreign language film of the year
"A Fantastic Woman" (Una mujer fantástica) Chile
"The Insult" Líbano
"Loveless" Rusia
"On Body and Soul" Hungría
"The Square" (X) Suecia

CINEMATOGRAFÍA / Achievement in cinematography
"Blade Runner 2049" (Blade Runner 2049) - Roger A. Deakins
"Darkest Hour" (Las Horas Más Oscuras) Bruno Delbonnel
"Dunkirk" (Dunkerque) Hoyte van Hoytema
"Mudbound" (Mudbound: El Color de la Guerra) Rachel Morrison
"The Shape of Water" (La Forma del agua) Dan Laustsen

* * * * * *
Los siguientes segmentos aún en construcción

Achievement in costume design
"Beauty and the Beast" (Walt Disney) Jacqueline Durran
"Darkest Hour" (Focus Features) Jacqueline Durran
"Phantom Thread" (Focus Features) Mark Bridges
"The Shape of Water" (Fox Searchlight) Luis Sequeira
"Victoria & Abdul" (Focus Features) Consolata Boyle

Best documentary feature
"Abacus: Small Enough to Jail" (PBS Distribution)
"Faces Places" (Cohen Media Group)
"Icarus" (Netflix)
"Last Men in Aleppo" (Grasshopper Film)
"Strong Island" (Netflix)

Best documentary short subject
"Edith+Eddie" (Kartemquin Films)
"Heaven Is a Traffic Jam on the 405"
"Heroin(e)" (Netflix)
"Knife Skills"
"Traffic Stop" (HBO Documentary Films)

Achievement in film editing
"Baby Driver" (Sony Pictures Releasing) Paul Machliss and Jonathan Amos
"Dunkirk" (Warner Bros.) Lee Smith
"I, Tonya" (Neon/30 West) Tatiana S. Riegel
"The Shape of Water" (Fox Searchlight) Sidney Wolinsky
"Three Billboards outside Ebbing, Missouri"(Fox Searchlight) Jon Gregory

Achievement in makeup and hairstyling
"Darkest Hour" (Focus Features) Kazuhiro Tsuji, David Malinowski and Lucy
Sibbick
"Victoria & Abdul" (Focus Features) Daniel Phillips and Lou Sheppard
"Wonder" (Lionsgate) Arjen Tuiten

Achievement in music written for motion pictures (Original score)
"Dunkirk" (Warner Bros.) Hans Zimmer
"Phantom Thread" (Focus Features) Jonny Greenwood
"The Shape of Water" (Fox Searchlight) Alexandre Desplat
"Star Wars: The Last Jedi" (Walt Disney) John Williams
"Three Billboards outside Ebbing, Missouri" (Fox Searchlight) Carter Burwell

Achievement in music written for motion pictures (Original song)
"Mighty River" from “Mudbound”; Music and Lyric by Mary J. Blige, Raphael Saadiq and Taura Stinson
"Mystery Of Love" from “Call Me by Your Name” (Sony Pictures Classics) Music and Lyric by Sufjan Stevens
"Remember Me" from “Coco” (Walt Disney) Music and Lyric by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
"Stand Up For Something" from “Marshall” (Open Road Films) Music by Diane Warren Lyric by Lonnie R. Lynn and Diane Warren
"This Is Me" from “The Greatest Showman” (20th Century Fox) Music and Lyric by Benj Pasek and Justin Paul.

Achievement in production design
"Beauty and the Beast" (Walt Disney) Production Design:
Set Decoration:
Sarah Greenwood
Katie Spencer
"Blade Runner 2049" (Warner Bros.) Production Design:
Set Decoration:
Dennis Gassner
Alessandra Querzola
"Darkest Hour" (Focus Features) Production Design:
Set Decoration:
Sarah Greenwood
Katie Spencer
"Dunkirk" (Warner Bros.) Production Design:
Set Decoration:
Nathan Crowley
Gary Fettis
"The Shape of Water" (Fox Searchlight) Production Design:
Set Decoration:
Paul Denham Austerberry
Shane Vieau and Jeff
Melvin

Best animated short film
"Dear Basketball" (Verizon go90)
A Glen Keane Production
Glen Keane and Kobe Bryant
"Garden Party"
A MOPA Production
Victor Caire and Gabriel Grapperon
"Lou" (Walt Disney)
A Pixar Animation Studios Production
Dave Mullins and Dana Murray
"Negative Space"
An Ikki Films Production
Max Porter and Ru Kuwahata
"Revolting Rhymes"
A Magic Light Pictures Production
Jakob Schuh and Jan Lachauer

Best live action short film
"DeKalb Elementary"
A UCLA Production
Reed Van Dyk
"The Eleven O'Clock"
A FINCH Production
Derin Seale and Josh Lawson
"My Nephew Emmett"
A New York University Production
Kevin Wilson, Jr.
"The Silent Child"
A Slick Films Production
Chris Overton and Rachel Shenton
"Watu Wote/All of Us"
A Hamburg Media School Production
Katja Benrath and Tobias Rosen

Achievement in sound editing
"Baby Driver" (Sony Pictures Releasing) Julian Slater
"Blade Runner 2049" (Warner Bros.) Mark Mangini and Theo Green
"Dunkirk" (Warner Bros.) Richard King and Alex Gibson
"The Shape of Water" (Fox Searchlight) Nathan Robitaille and Nelson Ferreira
"Star Wars: The Last Jedi" (Walt Disney) Matthew Wood and Ren Klyce

Achievement in sound mixing
"Baby Driver" (Sony Pictures Releasing) Julian Slater, Tim Cavagin and Mary H. Ellis
"Blade Runner 2049" (Warner Bros.) Ron Bartlett, Doug Hemphill and Mac Ruth
"Dunkirk" (Warner Bros.) Mark Weingarten, Gregg Landaker and Gary A.
Rizzo
"The Shape of Water" (Fox Searchlight) Christian Cooke, Brad Zoern and Glen Gauthier
"Star Wars: The Last Jedi" (Walt Disney) David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and
Stuart Wilson

Achievement in visual effects
"Blade Runner 2049" (Warner Bros.) John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert and Richard R. Hoover
"Guardians of the Galaxy Vol. 2" (Walt Disney) Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner and Dan Sudick
"Kong: Skull Island" (Warner Bros.) Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza and Mike Meinardus
"Star Wars: The Last Jedi" (Walt Disney) Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan and Chris Corbould
"War for the Planet of the Apes" (20th Century Fox) Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon and Joel Whist

Adapted screenplay
"Call Me by Your Name" (Sony Pictures Classics) Screenplay by James Ivory
"The Disaster Artist" (A24) Screenplay by Scott Neustadter & Michael H. Weber
"Logan" (20th Century Fox) Screenplay by Scott Frank & James Mangold and Michael Green, Story by James Mangold
"Molly's Game" (STXfilms) Written for the screen by Aaron Sorkin
"Mudbound" (Netflix) Screenplay by Virgil Williams and Dee Rees,

Original screenplay
"The Big Sick" (Amazon Studios) Written by Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
"Get Out" (Universal) Written by Jordan Peele
"Lady Bird" (A24) Written by Greta Gerwig
"The Shape of Water" (Fox Searchlight) Screenplay by Guillermo del Toro & Vanessa Taylor, Story by Guillermo del Toro
"Three Billboards outside Ebbing, Missouri" (Fox Searchlight) Written by Martin McDonagh



MOTION PICTURE NOMINATION - 90TH AWARDS
NOMINATIONS BY PICTURE
(This list does not include Short Films or Documentary Short Subjects.)
"Abacus: Small Enough to Jail," a Mitten Media/Motto Pictures/Kartemquin Educational
Films/WGBH/FRONTLINE Production (PBS Distribution)
(1 nomination)
Documentary feature
"All the Money in the World," a TriStar Pictures and Imperative Entertainment Production
(Sony Pictures Releasing)
(1 nomination)
Christopher Plummer - Performance by an actor in a supporting role
"Baby Driver," a TriStar Pictures and MRC Production (Sony Pictures Releasing)
(3 nominations)
Film editing
Sound editing
Sound mixing
"Beauty and the Beast," a Disney Production (Walt Disney)
(2 nominations)
Costume design
Production design
"The Big Sick," a FilmNation Entertainment/Apatow Production (Amazon Studios)
(1 nomination)
Original screenplay
"Blade Runner 2049," an Alcon Entertainment Production (Warner Bros.)
(5 nominations)
Cinematography
Production design
Sound editing
Sound mixing
Visual effects
"The Boss Baby," a DreamWorks Animation Production (20th Century Fox)
(1 nomination)
Best animated feature film
"The Breadwinner," a Cartoon Saloon/Aircraft Pictures/Mélusine Production (GKIDS)
(1 nomination)
Best animated feature film
"Call Me by Your Name," a Frenesy Film/La Cinéfacture/Memento Films International/RT
Features Production (Sony Pictures Classics)
(4 nominations)
Timothée Chalamet - Performance by an actor in a leading role
Original song - "Mystery Of Love"
Best picture
Adapted screenplay
"Coco," a Pixar Production (Walt Disney)
(2 nominations)
Best animated feature film
Original song - "Remember Me"
Academy of Motion Picture Arts and Sciences Page 9.
"Darkest Hour," a Working Title Films Production (Focus Features)
(6 nominations)
Gary Oldman - Performance by an actor in a leading role
Cinematography
Costume design
Makeup and hairstyling
Best picture
Production design
"The Disaster Artist," a Disaster Artist, LLC Production (A24)
(1 nomination)
Adapted screenplay
"Dunkirk," a Syncopy Pictures Production (Warner Bros.)
(8 nominations)
Cinematography
Directing
Film editing
Original score
Best picture
Production design
Sound editing
Sound mixing
"Faces Places," a Ciné Tamaris Production (Cohen Media Group)
(1 nomination)
Documentary feature
"A Fantastic Woman," a Fabula Production (Sony Pictures Classics)
(1 nomination)
Best foreign language film (Chile)
"Ferdinand," a Blue Sky Studios Production (20th Century Fox)
(1 nomination)
Best animated feature film
"The Florida Project," a June Pictures Production (A24)
(1 nomination)
Willem Dafoe - Performance by an actor in a supporting role
"Get Out," a Blumhouse Productions/QC Entertainment/Monkeypaw Production (Universal)
(4 nominations)
Daniel Kaluuya - Performance by an actor in a leading role
Directing
Best picture
Original screenplay
"The Greatest Showman," a 20th Century Fox Production (20th Century Fox)
(1 nomination)
Original song - "This Is Me"
"Guardians of the Galaxy Vol. 2," a Marvel Studios Production (Walt Disney)
(1 nomination)
Visual effects
"I, Tonya," a Clubhouse Pictures/LuckyChap Production (Neon/30 West)
(3 nominations)
Margot Robbie - Performance by an actress in a leading role
Allison Janney - Performance by an actress in a supporting role
Film editing
Academy of Motion Picture Arts and Sciences Page 10.
"Icarus," a Netflix Documentary in association with Impact Partners, Diamond Docs,
Chicago Media Project and Alex Production (Netflix)
(1 nomination)
Documentary feature
"The Insult," a Douri Film Production (Cohen Media Group)
(1 nomination)
Best foreign language film (Lebanon)
"Kong: Skull Island," a Legendary Entertainment Production (Warner Bros.)
(1 nomination)
Visual effects
"Lady Bird," a Mission Films Production (A24)
(5 nominations)
Saoirse Ronan - Performance by an actress in a leading role
Laurie Metcalf - Performance by an actress in a supporting role
Directing
Best picture
Original screenplay
"Last Men in Aleppo," a Larm Film and Aleppo Media Center Production (Grasshopper
Film)
(1 nomination)
Documentary feature
"Logan," a 20th Century Fox Production (20th Century Fox)
(1 nomination)
Adapted screenplay
"Loveless," a Non-Stop Production (Sony Pictures Classics)
(1 nomination)
Best foreign language film (Russia)
"Loving Vincent," a BreakThru Films and Trademark Films Production (Good Deed
Entertainment)
(1 nomination)
Best animated feature film
"Marshall," an Open Road Films Production (Open Road Films)
(1 nomination)
Original song - "Stand Up For Something"
"Molly's Game," a Mark Gordon Company Production (STXfilms)
(1 nomination)
Adapted screenplay
"Mudbound," a Netflix Original Film in association with Macro Media and Armory Films in
association with Black Bear Pictures, Elevated Films, Joule Films Production (Netflix)
(4 nominations)
Mary J. Blige - Performance by an actress in a supporting role
Cinematography
Original song - "Mighty River"
Adapted screenplay
"On Body and Soul," an Inforg-M&M Film Production (Netflix)
(1 nomination)
Best foreign language film (Hungary)
Academy of Motion Picture Arts and Sciences Page 11.
"Phantom Thread," an Annapurna Pictures Production (Focus Features)
(6 nominations)
Daniel Day-Lewis - Performance by an actor in a leading role
Lesley Manville - Performance by an actress in a supporting role
Costume design
Directing
Original score
Best picture
"The Post," a 20th Century Fox/DreamWorks Pictures Production (20th Century Fox)
(2 nominations)
Meryl Streep - Performance by an actress in a leading role
Best picture
"Roman J. Israel, Esq.," a Columbia Pictures Production (Sony Pictures Releasing)
(1 nomination)
Denzel Washington - Performance by an actor in a leading role
"The Shape of Water," a Double Dare You Production (Fox Searchlight)
(13 nominations)
Richard Jenkins - Performance by an actor in a supporting role
Sally Hawkins - Performance by an actress in a leading role
Octavia Spencer - Performance by an actress in a supporting role
Cinematography
Costume design
Directing
Film editing
Original score
Best picture
Production design
Sound editing
Sound mixing
Original screenplay
"The Square," a Plattform Production (Magnolia Pictures)
(1 nomination)
Best foreign language film (Sweden)
"Star Wars: The Last Jedi," a Lucasfilm Production (Walt Disney)
(4 nominations)
Original score
Sound editing
Sound mixing
Visual effects
"Strong Island," a Yanceville Films and Louverture Films Production (Netflix)
(1 nomination)
Documentary feature
Academy of Motion Picture Arts and Sciences Page 12.
"Three Billboards outside Ebbing, Missouri," a Blueprint Pictures Production (Fox
Searchlight)
(7 nominations)
Woody Harrelson - Performance by an actor in a supporting role
Sam Rockwell - Performance by an actor in a supporting role
Frances McDormand - Performance by an actress in a leading role
Film editing
Original score
Best picture
Original screenplay
"Victoria & Abdul," a Working Title Films/Cross Street Films Production (Focus Features)
(2 nominations)
Costume design
Makeup and hairstyling
"War for the Planet of the Apes," a 20th Century Fox Production (20th Century Fox)
(1 nomination)
Visual effects
"Wonder," a Mandeville Films/Lionsgate Production (Lionsgate)
(1 nomination)
Makeup and hairstyling
Academy of Motion Picture Arts and Sciences Page 13.
MOTION PICTURE NOMINATION - 90TH AWARDS
FEATURE FILMS WITH TWO OR MORE NOMINATIONS
(This list does not include Short Films or Documentary Short Subjects.)
Picture Distribution Company Nominations
"The Shape of Water" Fox Searchlight 13
"Dunkirk" Warner Bros. 8
"Three Billboards outside Ebbing,
Missouri"
Fox Searchlight 7
"Darkest Hour" Focus Features 6
"Phantom Thread" Focus Features 6
"Blade Runner 2049" Warner Bros. 5
"Lady Bird" A24 5
"Call Me by Your Name" Sony Pictures Classics 4
"Get Out" Universal 4
"Mudbound" Netflix 4
"Star Wars: The Last Jedi" Walt Disney 4
"Baby Driver" Sony Pictures Releasing 3
"I, Tonya" Neon/30 West 3
"Beauty and the Beast" Walt Disney 2
"Coco" Walt Disney 2
"The Post" 20th Century Fox 2
"Victoria & Abdul" Focus Features 2

No hay comentarios.:

Publicar un comentario